Arpaçay Kazı

  Kaz, yöre insanımızın soğuk kış aylarında en önemli besin kaynaklarından birisidir. Gelişmiş ülkelerde lüks sayılan kaz yemeğine Avrupalılar neredeyse servet ödemektedirler.
Yöremizde kar yağması ve havaların soğuması kazların kesilmesinin vakti geldi demektir. Her evde beslenen kazların bir tanesi anaç kaz olarak bırakılır ve diğerleri kesilir. İçi boşaltılıp tuzlanarak asılır. Asılan yer bölgemizin o meşhur soğuğunu ve ayazını görecek bir konumda olmalıdır. Tuzlanmış kazlar 40 gün kadar ayazda kurutulduktan sonra da buzluklarda pişirilecekleri günü beklemektedir. Köylerimizde gerek kurutulmuş kaz sayısının çokluğu, gerekse elektrikli makina yetersizliğinden ambar şeklindeki saklama alanlarında saklanır.
Başta Bursa olmak üzere birçok ilimizde kaz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Buralarda yetiştirilen kazlar bölgemizde yetiştirilenlerden daha bir besili olsada tatları yöremizdekiler kadar lezzetli değildir. Bunda bölge ayazının etkisi olmakla beraber, yöremizde kazların yapay yemle değil doğal besinlerle beslenmesi de önemli rol oynamaktadır.
Gurbetteki hemşehrilerimiz "kaz partisi" düzenleyerek, misafirler davet etmektedirler. Her yıl artan bu talepler üzerine, yöre halkı daha çok kaz yetiştirmektedir. Hatta Kaz çobanı tutanlar bile vardır. Henüz ekonomik değeri tam anlaşılamayan kazın sadece eti değil tüyü de önemli bir değerdir.
Bölgemizin meşhur ayazında kurutulan kazlar, suda kaynatıldıktan sonra evlerde bulunan tandırlarda pişirilir. Tandırın alt kısmına tepsi ile bulgur pilavı konularak kazın yağının pilava karışması ve ona ayrı bir lezzet vermesi sağlanarak; kaz bu pilavla sunulur. Kaz pişirilirken ya da ikram edilirken hiçbir baharat yada sos kullanılmaz, tamamen doğal halde sunulur. Yağlı ve kalın bir deriye sahip olan kazı pişirmek zahmetli ve maharet isteyen bir iştir. Kaz eti ne beyaz et ne de kırmızı et grubundadır, bu iki rengin ortasında kendisine has bir rengi vardır. Kaz üreticiliğinin, köylü kadınlarımızın hayatlarındaki önemi de büyüktür. Evindeki ürünü pazarlama şansı bularak, sıcak para döngüsü sağlamalarına olanak tanımaktadır.

Fotoğraf Galerisi Video Galeri Bize Ulaşın