Haberler
Kuyucuk Gölü´nde İnceleme

Arpaçay Kaymakamı İlyas ÖZTÜRK, ilçemize bağlı Kuyucuk gölü’nde incelemelerde bulundu.
Kaymakamımız İlyas ÖZTÜRK 25.10.2016 tarihinde yapılan Kars Valiliği Mahalli Sulak Alan Komisyon toplantısına katılmış alınan kararlar doğrultusunda; -Kuyucuk Gölü (Ramsal Alanı) sulak alan yönetim planı revizyonu projesi ile ilgili olarak sulak alan komisyonunca öneriler ve değerlendirmeler yapılmış olup, Kuyucuk gölü sulak alanının gerek ulusal gerekse uluslararası önemine istinaden alanın tanıtılması amacıyla gerekli çalışmaların yapılması,
-Kuyucuk gölü sulak alanında Doğa Eğitim Merkezinin kurulması ve peyzaj projelerinin yaptırılması ve uygulanması kararları alınmış olup, bu kapsamda gerekli çalışmalar başlatılmıştır.
Kuyucuk Gölü Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli kuş cenneti ve Türkiye’nin 13. ve Doğu Anadolu’nun ilk Ramsar alanıdır.
2012 yılı sonunda yapımı tamamlanan Kuyucuk Turizm Merkezi ile insanların eğlenmesine, dinlenmesine ve kısa süreli tatil yapmasına, bilimsel ve eğitsel amaçlı çalışmalar yapılmasına olanak sağlanmaktadır.
2005’de Kuyucuk Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan edildi. 8 Ekim 2008 tarihinde ise Kuyucuk Gölü koruma ve Ramsar sınırları çizilmiştir. Bu çalışmada tampon bölge, sulak alan sınırı, ekolojik etkilenme bölgesi ve mutlak koruma bölgesi olmak üzere tüm sınırlar çizilmiştir.
Her mevsimde farklı doğa güzelliklerini içinde barındırmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. İlçemizin gezilebilecek yerlerinden olması dolayısıyla da bu anlamda farklı bir konuma sahip kuyucuk gölündeki incelemelerinin ardından Kaymakamımız bölgeden ayrıldı.

Fotoğraf Galerisi Video Galeri Bize Ulaşın